ПОДГОТВЕНА ЗА САМО 20 МИНУТИ: Сочна и вкусна пита со месо каква што не сте пробале!

Вреди да се проба:

Совршената пита можете да ја направите за 20 минути!

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 2 кромида
  • 300 гр мешано мелено месо
  • сол и бибер
  • 4 јајца
  • 1 прашок за пециво
  • 250 мл јогурт
  • 200 мл минерална газирана вода
  • 100 мл масло

Подготовка:

Ситно исецкајте го кромидот и пржете на масло. Додадете мелено месо и пржете се заедно. Додадете сол и бибер.

- Advertisement -

Подмачкајте плех за печење, 25 х 35 см, со масло. Наредете четири кори (премачкајте ја секоја со малку масло), па ставете две лажици со фил. Повторете го процесот со кора и полнење додека не ги потрошите сите намирници, но на крајот треба да имате барем 2-3 кори.

Исечете ја питата на посакуваните парчиња и прелијте ја со преливот што го подготвивте мешајќи јајца и додавајќи прашок за пециво, сол, јогурт, масло и газирана минерална вода.

Оставете корите да се апсорбираат 10 минути и печете ги во загреана рерна на 200 ° C околу 45 минути.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!