ПОДАРОК ​​ОД БОГ: Мед, ореви, оцет, лук лечат скоро се: Погледнете колку е здрава оваа чудесна комбинација!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве неколку чудесни еликсири кои помагаат при различни состојби во организмот.

1.Овој еликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење, слаба циркулација и метаболизам во организмот. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и крвните садови.

 • 2 лажици оцет
 • 2 дцл млака вода
 • 2 лажици
- Advertisement -

Растворете две лажици оцет во две мл млака, претходно зовриена вода, со додавање на две лажици мед. Земете два до три пати на ден пред јадење.

2.Ако некој не може да спие ноќе тој мора да користи мед.

 • 3 лажици јаболков оцет
 • 200 мл мед во мала тегличка

Во мала чаша мед додадете три лажици јаболков оцет. Консумирајте 1 лажица. Половина час после тоа ќе дојде сонот. Во случај на поголема вознемиреност или сериозна несоница, потребно е да се земат уште две лажички од оваа смеса. Повторете ја постапката во случај на будење во текот на ноќта. Овој лек е подобар од најдобриот фармацевтски седатив, бидејќи нема никакви несакани ефекти.

3.Доколку имате анемија.

 • 500 гр ливадски мед
 • 500 гр мелени ореви
 • 1 лимон

Подгответе мешавина од половина килограм мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон. Измешајте се добро и консумирајте по една лажичка на секои три до четири часа. Смесата е многу добра за закрепнување на анемични и истоштени луѓе. Лажица мед со три или четири ореви не е само извонреден деликатес, туку и лек против главоболки, несоница и склероза.

Против импотенција: Мелени ореви измешани со мед во иста пропорција. Земете две лажици два или три пати на ден, половина час после јадење. За да се постигнат посакуваните ефекти, треба да се консумира најмалку 20-30 дена.

4.Лекување на чир на желудник.

 • 20 гр оелени ореви
 • 100 гр топла зовриена вода
 • 2 лажици мед

Поминува брзо и ефикасно ако земете пет до шест лажички дневно млеко од орев половина час пред оброк, кое ќе го подготвите на следниов начин: истурете 20 грама мелени ореви со 100 грама топла зовриена вода, добро протресете, процедете и додадете две лажици мед.

5.За сила на телото и е многу добар против астма и отежнато дишење.

 • 1 кг мед
 • сок од 10 лимони
 • сок од 10 главици лук (изгмечени и исцеден сокот)

Измешајте добро кило мед, сок од десет лимони и сок од десет глави лук добро и оставете го да отстои една недела во затворена тегла. Пијте четири лажички еднаш на ден, оставајќи го сокот нежно да капе низ грлото. Треба да се пие редовно во период од два месеци за да се постигне посакуваниот ефект.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!