Погачки со оригано и лук: Одлични за прослави!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подобро од кифлички, меки и следниот ден! Ако сакате да месите кифлички или некои други колачи, ова е вистинскиот рецепт за вас. Воздушното и меко тесто, како и неодоливиот мирис на оригано ќе ги направат овие колачи ваш омилен појадок уште при првиот залак!

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 2 јајца
 • 1/2 л млеко
 • 1 дл вода
 • 1,5 дл масло
 • 1 коцка свеж квасец
 • лажичка шеќер
 • лажичка сол
 • 1 јајце за обложување
 • 1 дл маслиново масло
 • 4 чешниња лук (ситно сецкан)
 • оригано или некој друг зачин што го сакате
 • лажичка ким

Подготовка:

Во малку топло млеко додадете шеќер и распаднат квасец. Оставете петнаесет минути да се стопи квасецот и да започне да расте. Во меѓувреме, изматете ги јајцата. Додадете млеко, вода, шеќер, сол и масло. Додадете квасец, и се мешајте лесно.

Постепено додавајте брашно и месете го тестото со рацете. Кога ќе престане да се лепи за вашите раце, тестото е подготвено. Оставете го во сад и премачкајте го со малку масло за да не се исуши неговата површина. Покријте го садот со влажна крпа и оставете го на собна температура околу 2 часа, да нарасне.

- Advertisement -

Кога тестото ќе стаса, формирајте 12 топчиња со приближно иста големина. Наредете ги на плех обложен со хартија за печење и оставете ги да стојат уште триесет минути. Топчињата премачкајте ги со едно изматено јајце и печете ги на 180 степени додека не добијат златна боја.

Кога колачите ќе се испечат, премачкајте ги со маринада од маслиново масло, ситно сецкан лук и оригано. Оставете ги колачите да ја впијат маринадата, посипете ги со ким и послужете ги додека се топли. Уживајте во вкусни колачи и арома што ќе ја исполнат целата куќа.

Колачи со лук, ким, оригано и маслиново масло одат добро со грчки јогурт, а може да ги јадете следниот ден откако ќе ги направите.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!