Плетенка со магдонос и лук: Совршенство од вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусно пециво, едноставно совршенство.

Состојки:

Тесто:

 • 300 гр брашно
 • 1 лажичка сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 125 мл топло млеко
 • 30 гр путер
 • 1 јајце
- Advertisement -

Фил:

 • 50 гр омекнат путер
 • 1 чешне лук
 • 5 гранчиња магдонос
 • 1 јајце
 • груба морска сол (опционално)

Подготовка:

Измешајте брашно, квасец и шеќер, а потоа додадете млако млеко, 30 гр путер, јајце и замесете мазно тесто (може да користите и миксер, додатоци за тесто) Покријте го замесеното мазно тесто и оставете го да стаса додека не се зголеми двојно.

Во 50 гр омекнат путер, исцедете (или изрендајте) чешне лук и додадете сецкан магдонос. Измешајте се за да добиете изедначена смеса.

Тестото развлечете го во правоаголник со димензии приближно 40 x 25 цм. Тестото премачкајте го со подготвениот путер и лук, и завиткајте го во ролна. Исечете го ролатот по должина на половина, оставајќи 3-4 см од едниот крај несечен.

Сега исечените ленти од ролната започнете да ги виткате едни околу други во плетенка. Ставете ја искривената плетенка во долгнавест плех со димензии 30х10 см обложен со хартија за печење. Покријте го и оставете го да стаса 20-30 минути.
Печете го тестото во загреана рерна на 200 степени 20-25 минути. Изладете, па исечете го.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!