Плескавици од стар леб: Брзо, едноставно, оригинално!

Вреди да се проба:

Секој од нас дома има леб кој не е денешен и кој не сакаме да го фрлиме.

Ова генијално јадење ќе ви ги олесни маките и размислувањата за тоа што да правите со стариот леб, без да го фрлите во ѓубре, а потоа да имате грижа на совест.

- Advertisement -

Состојки (за 5 плескавици):

  • 3 Парчиња леб;
  • 1 Парче бел лук;
  • 1 Лажица црн ким;
  • 1 лажица солено сирење (околу 40г.);
  • 3 Јајца;
  • 3 Лажици слатка павлака или млеко;
  • Трошки чили по желба.

Подготовка:
Исецкајте го лебот на мали парчиња, иситнете го белиот лук и додајте го во лебот.

Додадете ким, сирење, изматени јајца, слатка павлака или млеко и чили. Сè добро измешајте. Загрејте масло во тава, а потоа со лажица вадете од смесата и ставајте во тавата.

Пржете од двете страни додека не добиете боја.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!