Сочно, богато, неодоливо: Ручек кој ќе ги воодушеви љубителите на месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За љубителите на месо, ручекот е добар само ако главната состојка е стек. Еве како можете да го зготвите малку поинаку.

Состојки:

 • 800 гр свински бут
 • 400 гр печурки
 • 200 мл црвено вино
 • 200 мл пире од домати
 • 200 мл супа од говедско месо (од 1 коцка за супа од говедско месо)
 • 1 грст магдонос
 • 4 големи чешниња лук
 • 2 лажици брашно + за валање на месото
 • сув зачин од билки
 • бибер
 • масло

Подготовка:

Исечете го месото на шницли и, малку, исчукајте го со толчник за месо. Исечете ги шампињите на поголеми парчиња, и ситно исечкајте ги лукот и магдоносот. Сварете говедска супа од 200 мл вода и една коцка за супа од говедско месо.

Истурете масло во поголема (по можност тефлон) тава и загрејте. Зачинете го стекот, по вкус, со сув зачин од билки и бибер. Зачинетите шницли превртете ги во брашно и пржете ги на врело масло, од сите страни, додека не поруменат. Извадете ги од маснотиите.

- Advertisement -

Во истата маснотија (ако е потребно да додадете малку повеќе масло), каде што месото беше пржено, ставете ги исецканите шампињони и оставете ги да крчкаат додека не остане половина од течноста што ја испуштиле печурките. Потоа додадете сецкан магдонос и лук. Мешајте и оставете да врие 1-2 минути.

Посипете ја смесата со две лажици брашно и промешајте. Истурете црвено вино, пире од домати, говедска супа, зачинете по вкус и, кратко, варете. Загрејте ја рерната на 200 степени. Истурете малку сос во подмачкано, огноотпорно плехче. Наредете половина од стекот над сосот. Истурете половина од сосот врз стекот, а потоа наредете го стекот повторно. Посипете ги со остатокот од сосот.

Ставете го садот во рерна и печете 30 минути. Како гарнир послужете пире од компири или тестенини по ваш избор.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!