Пијалок што ќе го разбуди вашиот дигестивен систем: Правете го ова секое утро!

Вреди да се проба:

Познато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Особено се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со варење или запек. Консумирање мед секој ден е најдобриот начин да ги искористите сите негови добри страни.

Состојки:

  • 2 дл млака вода
  • 1 лажица мед

Подготовка:

Измешајте вода и мед добро, почекајте да се раствори целосно и потоа испијте го.
Водата мора да биде млака, и никогаш топла, бидејќи високата температура ги уништува сите хранливи материи и корисни материи во медот.

- Advertisement -

Како влијае водата со мед врз нашето тело?

  • Го олеснува преминувањето на храната во дигестивниот систем, односно од тенкото до дебелото црево.
  • Неутрализира гасови произведени во дигестивниот систем.
  • Го смирува стомакот. Помага и во третман на чир на желудник или бактериски гастроентеритис.
  • Одличен е за детоксикација на организмот, односно помага во исфрлање на токсините.
  • Со додавање на сок од лимон, станува сојузник во слабеењето.
  • Има антибактериско дејство. „Суровиот“ мед е полн со ензими, витамини и минерали кои се борат против штетните бактерии.
  • Ги ублажува алергиите помагајќи му на телото да се „аклиматизира“ на поленот и со тоа ја намалува чувствителноста на околината.
  • Го регулира нивото на шеќер во крвта.
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!