Пијалок за чистење на ЦРНИОТ ДРОБ: За оние кои имаат замастен црн дроб ова е решението!

Вреди да се проба:

Замастен црн дроб е честа појава кај многумина, особено кај луѓето постари од 50 години. Ако процентот на маснотии во црниот дроб е поголем од 10 проценти, тоа значи дека имате замастен црн дроб.

Треба да престанете да пржите храна во масло и да користите рафинирани масти. Чипс, крекери, колачи, маргарин, мајонез, путер… цигари и алкохол дефинитивно треба да се избегнуваат што е можно посвеќе.

- Advertisement -

Направете го следниот пијалок и исчистете го вашиот црн дроб.

Состојки:

  • чаша суво грозје
  • вода

Подготовка:

Прво измијте го сувото грозје. Потоа истурете 750 мл вода во сад, ставете на оган и тргнете ја пред да зоврие. Сега додадете чаша суво грозје во водата и оставете 15 минути.

Исцедете го и измијте го со чиста вода на собна температура. Ставете го сувото грозје во сад кој е херметички затворен. Ставете 1 литар филтрирана вода во тенџерето да се стопли. Потоа истурете ја водата во садот со грозје. Оставете да отстои 24 часа. Во фрижидер. Може да ја пиете оваа вода наутро.

Во случај да сакате да го детоксицирате вашето тело, пијте го овој пијалок на празен стомак за да помогне во чистење на вашето тело. Сувото грозје може да се консумира во неколку форми, или како придружник во салати, јогурт.

Ова се дел од придобивките:

  • Има одличен извор на енергија поради висока содржина на јаглени хидрати
  • Тоа е природен диуретик
  • Има влакна кои помагаат при варење
  • Ја подобрува циркулацијата на крвта
  • Содржи антиоксиданти кои се борат против слободните радикали
  • Спречува рак на дебело црево
- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!