Пијалок за оние кои имаат проблеми со астмата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако имате проблем со астма, препорачуваме пијалок кој се прави многу лесно и не бара многу состојки.

Состојки:

  • 3 моркови
  • 7 лисја од спанаќ

Подготовка:

Постапката за подготовка е следната. Измијте сè добро и ставете во блендер. Сокот треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате само по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

- Advertisement -

Корисни состојки:

Морковот е растителни влакна, целулоза, флавоноиди, ликопен, полифеноли, лигнин, пектин, биотин, лутеин, хлорогена киселина; витамини: алфа каротин, бета каротен, А, Б6, Ц, фолати, фолна киселина; минерали: сулфур, манган, железо, бакар, калциум, јод, цинк, хром, фосфор. Се препорачува за артерии, очи, билијарен систем, слезина, бели дробови, бубрези, кожа, имунолошки систем, панкреас, црн дроб, нервен систем, дигестивен систем; во ангина, дерматитис, егзема, дегенерација на младите, надуеност, анемија, ментална исцрпеност, варење, кашлица, срцеви заболувања, акни, дијареја, дизентерија, ноќно слепило, артритис

Спанаќот е растителни влакна, каротини, хлорофил, лутеин, витамини: К, Ц, А, Б1, Б6, Б2, Е, Б3, фолна киселина; минерали: магнезиум, железо, манган, јод, цинк, калциум, калиум. Се препорачува за очи, тенкото црево, очи, дебело црево, желудник, црн дроб, кожа, имунолошки систем, дигестивен систем, перисталтика. при крварење, регулација на Ph вредноста, катаракта, дегенерација на младоста, висок холестерол, алкохолизам, карцином, запек, акни, хронична кашлица.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!