Пица ролат – прекрасен оброк за вечера кој е многу лесен за подготовка

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Италијански специјалитет во малку поинаков облик со кој го задржува својот квалитет и останува меѓу омилените оброци.

Потребни состојки:

 • 600 грама меко брашно,
 • 200 гр.кашкавал гауда,
 • 200 гр. димен свински врат,
 • 150 гр.маргарин,
 • 300 мл.млеко,
 • 100 мл.кечап,
 • 2 јајца,
 • 1 коцка свеж квасец,
 • 1лажица зејтин,
 • 1 лажица шеќер,
 • 1 лажица оригано,
 • 1 лажица сол.
Начин на приготвување:

Во малку затоплено млеко го додаваме квасецот и мешаме со лажица. Во друг сад ставаме брашно и маргарин исечкан на парченца, додаваме сол и сето тоа со рака добро го замесуваме.

Во садот со млеко додаваме 1 лажица шеќер и 1 лажица зејтин.Додаваме едно јајце и сето тоа тоа добро го замесуваме со зица за матење.Потоа ги додаваме млекото и квасецот во садот во кој сме ги ставиле брашното и маргаринот и сетоа тоа добро го замесуваме.

- Advertisement -

Ако е потребно додаваме усште малку брашно да добиеме меко тесто.Смесата ја префрламе во сад и ја оставаме покриено на топло 30 минути да нарасне.

Кога тестото е нараснато повторно го размесуваме на маса попрскана со брашно и го делиме на два еднакви дела.(по 600 гр.секој дел).

Во второто јајце додаваме малку сол и го матиме со вилушка.

На набрашнетата маса ја развлекуваме кората, и со лажица ја мачкаме со кечап.На краевите мачкаме со јајце.На едниот крај ставаме кашкавал, одозгора редиме димен свински врат и наросуваме со оригано.Кората ја виткаме во ролат.

На истиот начин го приготвуваме и вториот ролат и ги сечеме на парчиња( со дебелина од три прсти).Ги ставме во тавче обложено со хартија за печење, ги премачкуваме со јајце и ги печеме на 210 степени, 30 минути.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!