ПИЦА ПИТА ОД ГОТОВИ КОРИ: Богата со фил од сирење и шунка – ќе исчезне од трпезата штом ја послужите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставен рецепт за пица-пита од готови кори.

Питата која има вкус на пица и мириса на оригано се јаде со задоволство, особено на родендените на децата и за разни свечени пригоди. Рецептот е многу едноставен, лесен за подготовка, а питата е многу дарежлива и може да биде одличен избор за појадок или вечера. Популарна е исто како и класичната пица од тесто.

Состојки:

 • 500 гр кора за пита
 • 3 јајца
 • 200 мл јогурт
 • 1 чаша брашно
 • половина чаша масло
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 200 гр шунка
 • 200 гр кашкавал
 • 100 гр сирење
 • кечап
 • оригано

Подготовка:

- Advertisement -

Јајцата се матат, се додава малку сол, јогуртот, маслото, брашното и прашокот за пециво. Се заедно добро измешајте и направете премаз со кој ќе ја наполните кората.

Исечкајте ја шунката, изрендајте го кашкавалот и исечкајте го сирењето. Корите поделете ги на четири дела, за четири ролати. Оставете четири лажици од филот да се премачкаат ролатите.

Земете една кора па премачкајте ја со три лажици фил од јајца и јогурт, па врз неа ставете друга кора па повторно филот, истото направете го и со третата кора, а врз премазот ставете кечап, кашкавал, шунка, оригано и сирење. Потоа завиткајте во ролат или полжав.

Повторете ја постапката додека не се потроши целиот материјал. Ставете ги ролатите на плех, подмачкан или обложен со хартија за печење, секој премачкајте го со лажица фил. Печете 30 минути во загреана рерна на 200 степени. Покријте со чиста крпа за да се излади питата, исечете и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!