ПИЦА МАФИНИ: Брз појадок а пред се вкусен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку го сакате вкусот на пица, овие солени пица закуски се дефинитивно вистинскиот избор за вас.

Овие пица мафини се навистина прекрасни, толку меки и вкусни и следниот ден.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1,5 лажички сол
 • 1,5 шолји павлака
 • 100 гр масло
 • 1 лажица кечап
 • 1 лажичка оригано
 • 140 гр остро брашно
 • 110 гр пченкарно брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 200 гр шунка (или салама по избор)
 • 100 гр сирење Трапист

Подготовка:

- Advertisement -

Јајцата се матат, се посолуваат и се матат кратко со миксер. Додадете павлака, масло, лажица кечап и оригано и сè измешајте со миксер.

Во друг сад измешајте ги двата вида брашно со прашокот за пециво и додадете ги во претходниот сад со влажните состојки. Добро измешајте со миксер.

На крај додадете ја исечканата шунка на коцки, како и ренданото сирење Трапист и сето убаво измешајте.Во калапот за мафини ставете хартиени корпички (или добро подмачкајте ги), па со лажица ставете ја смесата за мафини.

Ставете ги во загреана рерна на 180 степени, околу 20-25 минути. Извадете, па врз секој мафин ставете по малку кечап, намачкајте го ренданото сирење и посипете со малку оригано, па вратете во рерна уште 10 минути да се растопи и да се испече кашкавалот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!