Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е одлично, а збогатено и со вкус на пица.

Популарниот италијански специјалитет ќе го задржи својот препознатлив вкус дури и кога е подготвен на малку поинаков начин.

Состојки:

 • 200 мл млеко
 • 1 коцка квасец
 • 1 јајце
 • 1 жолчка од јајце
 • 150 мл масло
 • 500 гр меко брашно
 • малку шеќер
 • сол
 • кечап
 • шунка
 • сирење (на пр. гауда)
 • оригано
 • путер или маргарин
 • сусам

Подготовка:

Млекото загрејте го додека не биде млако, а потоа додадете една лажичка сол, една лажичка шеќер, квасецот и една кафена лажичка брашно. Нека нарасне квасецот.

- Advertisement -

Во сад се става едно јајце, се посолува и се меша со масло. Додадете млеко со додаден квасец и брашно, па замесете тесто. Покријте го со крпа и оставете го да нарасне.

Кога тестото ќе нарасне, префрлете го на набрашнета работна површина, малку замесете го и потоа поделете го на два дела.

Секој дел одвојте го во колку што е можно поголем круг, а потоа кругот поделете го на 12-16 делови (како кога сечете колач). На секој дел ставете кечап, шунка, сирење и оригано, па свиткајте во виткање.

Ставете ги кифличките на плех обложен со хартија за печење и оставете ги 30 минути да стаса тестото. После тоа, лепчињата премачкајте ги со изматена жолчка со малку млеко и посипете ги со сусам.

На секоја кифла се става малку путер (или маргарин), па се става во рерна загреана на 220 °C. Печете додека не порумени.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!