Пита со тестенини: Покрај тоа што изгледа импресивно, толку е вкусно што нема да застанете на едно парче!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пита со тестенини со врвен квалитет.

Понекогаш е толку тешко да се направи избор кога и питата и тестенините се на масата. Овие јадења изгледаат толку добро, што само се прашувате – зошто никој досега не ги составил? Всушност тоа е! Во оваа прилика ви претставуваме уникатна пита со тестенини, која ќе ви го украде срцето. Покрај тоа што изгледа импресивно, толку е вкусно што нема да застанете на едно парче или порција.

Состојки:

  • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
  • 1 црвен кромид
  • 3 чешниња лук
  • 450 гр мелено месо
  • 1 тегла (450гр) сос од домати
  • 450 гр тестенини, ригатони или некои други по ваш избор
  • ½ чаша рендан пармезан
  • 250 гр сирење моцарела

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 250 степени. На дното на тркалезната тава ставете хартија за печење и испрскајте ја со спреј. Потоа во голема тава загрејте го маслиновото масло на средна температура. Додадете кромид и динстајте околу 5 минути.

Потоа додадете го кромидот и динстајте уште една минута, мешајќи. На сето ова додадете мелено месо и динстајте околу 10 минути. На крајот, измешајте половина од сосот од домати.

Додека месото се готви, ставете поголемо тенџере со вода да зоврие. Додадете ги тестенините и варете околу 10 минути. Тестенините не треба целосно да се сварат, бидејќи ќе продолжат да се варат во рерна. Потоа исцедете ги тестенините и прелијте ги со остатокот од сосот од домати и пармезанот.

Во подготвениот калап ставете ги вертикално тестенините односно макароните, а врз нив посипете ја смесата со месото. Во рамномерен слој намачкајте го месото со сирењето моцарела и сето заедно печете го во рерна околу 15 минути на 250 степени. Оставете ја питата да се излади, па извадете ја од калапот. Послужете додека е топло.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!