Пита со спанаќ: Највкусната пита што некогаш ќе ја изедете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусот на путер, спанаќ и сирење го прават ова солено уживање незаборавно.

Состојки:

  • 8 кори за пита
  • 250 гр спанаќ
  • 2 јајца
  • 2 лажици масло
  • 60 гр стопен путер
  • 100 гр рикота сирење (или друго, по желба)
  • морско оревче
  • чешне лук
  • сол, бибер
  • жолчки за премачкување

Подготовка:

Спанаќот исчистете го и добро измијте го. Бланширајте го во врела вода пет минути, а потоа исцедете го и ситно исечкајте го. Изматете ги јајцата, издробете го сирењето и измешајте со спанаќот. Додадете сол, бибер, рендано морско оревче, издробениот лук и изматените јајца. Добро измешајте ја смесата.

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 180. Тавата за печење премачкајте ја со масло и обложете ја со хартија за печење, па корите ставете ги на чиста работна површина.

Првата кора лесно посипете ја со стопен путер и ставете ја во тавче за печење. Покријте со друга, повторно подмачкајте и ставете малку фил. Покријте ја со нова кора, па повторно премачкајте со путер и така додека не се потрошат целиот фил и корите.

Последната кора премачкајте ја со изматена жолчка и печете околу 25 минути, додека не порумени питата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!