ПИТА СО СПАНАЌ: Лесен доручек кој се прави за тој час!

Вреди да се проба:

Брза, лесна пита со спанаќ. Доручек за тој час.

Состојки:

  • 250 гр спанаќ
  • 200-230 гр сирење
  • 1-2 лажици кисела павлака
  • 2 јајца
  • 200 мл јогурт
  • 1 лажица масло
  • 100 гр бело брашно
  • 100 гр гриз од пченка
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • сол по вкус

Подготовка:

Измијте го спанаќот, а потоа прелијте го со топла вода и оставете една минута или две. Исцедете го и оставете го да се олади. Скршете го сирењето со вилушка, а потоа додадете павлака, јајца, јогурт и масло.

- Advertisement -

Додадете исечен бланширан спанаќ. Потоа измешајте ги сувите состојки: брашно, пченкарно брашно, прашок за пециво и сол.

Измешајте се добро заедно со рака, а потоа истурете во плех обложен со хартија за печење, приближно 17х30 см. Печете во загреана рерна, на 190 степени, 30-35 минути. Изладете ја питата, па исечете ја.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!