Пита со сирење на поинаков начин – мека и вкусна…

Вреди да се проба:

Кога ќе ја пробате, сигурно повторно ќе го избирате овој начин на подготовка на пита. Многу лесно и брзо се приготвува.

Одличен предлог за вкусен и топол доручек, вечера или ужина.

- Advertisement -

Послужете ја питата топла со јогурт, кисело млеко.

Потребни состојки:

  • 1/2 kg тенки готови кори,
  • 250 gr сирење по избор
  • 3 јајца,
  • 1/2 пециво,
  • масло за јадење.

Начин на подготовка:

Издробете го сирењето на ситни парчиња и додадете ги јајцата и пецивото.

Прво едната кора премачкајте ја со масло, па додадете ја другата кора и премачкајте ја со смесата со сирење. Превиткајте ги парчињата во форма на триаголник.

Премачканата пита со масло печете ја на 200 C ͦ околу 30-35 минути, додека поцрвени.

Се сервира топло со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!