ПИТА СО СИРЕЊЕ И ГРИЗ: Корите се мотаат па преливаат – ќе биде крцкава и фина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Со состојките кои најчесто ги имате во фрижидер, направете ја најдобрата пита досега.

Сигурно сте направиле пита со сирење барем еднаш претходно. Денеска ви пренесуваме малку изменета верзија со додаток на гриз кој се витка како ролат. Лесно се подготвува, брзо се прави, а со јогурт е совршен појадок или вечера.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 500 гр сирење
  • 2 јајца
  • сол, ако сирењето е несолено
- Advertisement -

За прелив:

  • 2 чаши јогурт
  • 1,5 чаша масло
  • 2 чаши гриз
  • 2-3 јајца
  • 1 прашок за пециво

Подготовка:

Измешајте ги состојките за премачкување. Јајцата се матат, се додава јогуртот, гризот, прашокот за пециво, на крај се додава маслото и се меша убаво. Измешајте сирење и јајца и посолете по потреба.

Земете една кора и премачкајте ја со премазот од гриз, ставете уште една кора и потоа премачкајте ја, врз неа ставете трета кора и премачкајте ја исто така. На третата кора ставете од филот со сирење, со лажица премачкајте ја врз кората.

Така обложени корите завиткајте ги во ролна. Истото направете го и со остатокот од корите, па наредете ги во плех. Одозгора премачкајте ги со остатокот од филот и посипете ги со сусам, печете на 200 степени околу половина час.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!