Пита со печурки: Комбинацијата од домашно и лиснато тесто го прави печивото уште повкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Фантастичен рецепт кој ќе ја направи вашата вечера посебна.

Навикнати сте пити обично да се прават од готови кори, но пробајте поинаков рецепт и сами направете го тестото. Ќе ви треба уште малку време за подготовка, но резултатот ќе вреди. Меко домашно тесто, богат фил и екстра крцкаво лиснато тесто ќе ве маѓепсаат уште на првиот залак. Сега вака ќе штедиш цело време.

Состојки:

 • 300 мл вода
 • 6 гр свеж квасец
 • 500 гр брашно
 • 30 мл маслиново масло
 • 180 гр печурки
 • бибер, сол
 • 100 гр шунка
 • 150 гр сирење
 • 300 гр парче купечко лиснато тесто
 • 1 јајце
 • сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Истурете вода во помал сад, додадете квасец и мешајте додека квасецот не се раствори. Во друг поголем сад додадете брашно и постепено сипете го растворениот квасец и измешајте.

Додадете маслиново масло, сол и измешајте. Кога ќе се формира тестото, месете го со раце додека тестото не стане мазно. Покријте го тестото со проѕирна фолија и оставете да нарасне 2 часа или додека не се удвои.

Во тавата истурете маслиново масло и печурките и пропржете. Зачинете со сол и бибер и пржете додека не омекнат. Откако ќе истече времето, тестото префрлете го во плех обложен со хартија за печење и притиснете го со раце за да се прошири и да го покрие целиот плех. Покријте со фолија и оставете да отстои 20 минути. По 20 минути извадете ја проѕирната фолија и одозгора намачкајте ги подготвените печурки, сечканата шунка и ренданото сирење.

Површината покријте ја со парчето лиснато тесто, добро затворете ги рабовите, па на површината направете ситни засеци, премачкајте со јајце и посипете со сусам. Се пече во рерна на 200°C 45 минути. Се сече на парчиња и се сервира.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!