Пита со месо, без кора: Совршен доручек за целото семејство!

Вреди да се проба:

Вкусно е, интересно и невообичаено, лесно се подготвува, многу е погодно да се сервира на гости, затоа што е убаво исечено, па дури и подобро комбинирано со сирење, јогурт, салата, пиво…

Состојки:

 • 300 гр мелено месо
 • 1 кромид
 • малку маслиново масло
 • 3 белки, изматени во снег
 • 3 жолчки
 • 1 јогурт (0,2л)
 • 1 дцл масло
 • 250 гр брашно
 • 1/2 прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • бибер

Подготовка:

На загреано маслиново масло пржете ситно исечен кромид додека не стане стаклен.
Додадете го меленото месо, па пржете го додека не стане убаво испржено и испари течноста што ја ослободува месото.

- Advertisement -

Додадете жолчки од јајце една по една на белките измешани во снег, а потоа додадете јогурт и масло и мешајте додека смесата не стане мазна. Додадете брашно измешано со прашок за пециво.

На крај, измешајте го прженото месо со сол и измешајте со шпатула се заедно. Додадете бибер по вкус. Истурете ја подготвената смеса во плех со димензии 18 × 30 см или слично, каде сте ставиле претходно хартија за печење. Печете во загреана рерна на 200 степени 25-30 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!