Пита со КАШКАВАЛ: Се подготвува за тој час!

Вреди да се проба:

Овој рецепт е совршен за ужинка, а може да се послужи и како брза вечера или ручек.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 150 гр брашно
  • 50 гр гриз
  • 50 гр сирење исечено на коцки
  • 2 лажици рендано сирење
  • 100 мл јогурт
  • 50 мл млеко
  • 1 грст млад кромид
  • лист од магдонос
  • семе од сусам по желба

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додадете брашно со гриз и прашок за пециво. Додадете сирење на коцки и рендано сирење. Изедначете се.

- Advertisement -

Додадете јогурт, млеко, сецкан кромид, лист од магдонос и малку сол. Добро промешајте и истурете во подмачкана тава. Израмнете и посипете семе од сусам. Печете на 200 степени Ц околу 50-60 минути, да се испече добро. Послужете топло.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!