Пита со ајвар и печурки: Посно за секоја пригода!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Омилен прилог со ајвар во вкусна комбинација со печурки.

Состојки:

  • 500 грама готова кора
  • 100 мл вода
  • 100 мл масло
  • половина тегла ајвар
  • 500 гр шампињони
  • 1 праз
  • сол по вкус

Подготовка:

Празот се сечка и се става да се динста со малку вода и масло. Кога кромидот ќе омекне, додадете ги ренданите печурки. Варете ги додека не испари речиси целата вода, ако остане малку со неа премачкајте ја кората. Ако ви остане оваа вода од печурки, тогаш не ви треба вода за да ја премачкате кората, потопете ја четката во тој сок и подмачкајте ја кората во комбинација со масло.

- Advertisement -

Се земаат по три кори. Првата кора попрскајте ја со малку масло, ставете ја втората и премачкајте ја со вода од шампињон или обична вода. Ставете ја третата, премачкајте ја скоро цела со ајвар.

Крајот се остава непремачкан последен да се извитка, да не истече, а потоа по целата должина на кората се ставаат исечените шампињони со праз. Истото направете го и со останатите кори.

Се пече во загреана рерна на 220 степени додека не порумени. Доколку ви останало масло и сок од печурки, слободно премачкајте ги питите, прободете ги со нож и повторно премачкајте. Вишокот вода ќе испари додека се пече.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!