ПИТА ОД КОМПИР каква не сте пробале: Изрендајте компири, додадете зеленчук и гледајте како се случува магија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршена комбинација на вкусови за ручек, вечера или кога и да ви се допадне ова вкусно јадење, кое е готово за половина час.

Состојки:

Кора од компир:

 • 5-6 средни компири
 • сол и бибер по вкус
 • 1 лажичка лук во прав
 • 1 јајце

Фил:

 • 1 кромид
 • 4 пиперки црвени и зелени
 • 4 јајца
 • 1 чаша јогурт
 • 100 гр рендан кашкавал
 • 130 гр рендана шунка
 • по желба сол и бибер

Подготовка:

- Advertisement -

Вклучете ја рерната на 180 степени. Излупете и изрендајте ги компирите. Ставете јајце во нив, и потоа сол и бибер и лук во прав по вкус. Оваа смеса ставете ја на дното на плехот во кој ќе печете во кој претходно сте ставиле хартија за печење. Вака печете го компирот на 180 степени 20 минути.

Кромидот и пиперките исецкајте ги ситно па малку пропржете ги да омекнат. Во сад изматете јајца, рендана шунка, кашкавал, 1 чаша јогурт, додадете го кромидот со пиперките кои ги испрживте и се убаво измешајте. Додадете сол и бибер по вкус. Печете уште 20 мин на 180 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!