Пита од ЗАПЕЧЕНИ ПАЛАЧИНКИ со сирење и павлака – Вкусно и брзо за подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете една прекрасна пита од палачинки полнети со сирење. Превкусно е, пробајте…

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 2 dl газирана вода
 • 3 јајца
 • 6 dl млеко
 • 1 лажичка сол
 • за масло за печење
 • 400 гр урда
 • 3 јајца
 • 1 шолја јогурт
 • малку сол

За премачкување:

 • 1 павлака

Подготовка:

Во длабок сад измешајте брашно со јајца, додадете сол, газирана вода и малку млеко. Мешајте со миксер за да избегнете грутки. Додадете го преостанатото млеко и измешајте ја смесата со процесор за храна.

- Advertisement -

Печете ги палачинките во тавче подмачкано со масло. Во смесата за палачинки можете да додадете и масло. Печете ги палачинките од двете страни додека малку не поруменат, се додека не се потроши смесата.

За подготовка на филот, змешајте го сирењето со јајцата, додадете го јогуртот и малку сол (ако сирењето не е солено).  Се трга на страна.

Испечените палачинки наполнете ги со приготвениот фил, виткајте ги и наредете ги на подмачкан плех.

Вака наредените палачинки премачкајте ги со павлака. Печете ги палачинките 15-20 минути во загреана рерна на 250 степени.

Откако ќе се потпечат малку, извадете ги насечете и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!