Пиперки со спанаќ: Совршено лесно јадење, кое ќе ве освои со првиот залак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова јадење е идеален и лесен оброк, има совршен вкус и има толку малку калории.

Состојки:

 • 4-5 пиперки
 • 400 гр наут
 • 100 гр ориз
 • 1 кромид
 •  2 чешниња лук
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 грст магдонос
 • 1 лажица зачин
 • 1 лута пиперка
 • 200 гр спанаќ
 • 1 лимон
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • бибер
 • сол

Подготовка:

Ситно исецкајте го кромидот. Загрејте го маслиновото масло во длабока тава и оставете да зоврие. Ситно исецкајте ги чешнињата лук и додајте ги во тавата. Зачинете со сол, бибер. Додадете го белиот ориз и пржете додека зрната не се проѕирни.

- Advertisement -

Исечете ги лисјата од спанаќ на големи парчиња и додајте ги во оризот. Додадете ја и ситно сечканата лута пиперка и зачинот и магдоносот. Истурете доматно пире и промешајте ја смесата. Додадете тегла наут, додадете малку течност, добро измешајте и тргнете ја смесата од рингла.

Исечете ги врвовите на пиперките и зачувајте ги капаците. Наполнете ги со полнењето и наредете ги во сад за печење. Вратете ги капаците на полнетите пиперки, додајте чаша топла вода или супа од зеленчук во садот и префрлете ја во рерна загреана на 200 степени 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!