Пиперки со сенф: Деликатес на трпезата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пиперките со сенф ќе бидат новиот хит на трпезата оваа зима.

Испробајте нов и превкусен начин за подготвока на пиперките, Овојпат со сенф. Уживајте.

Состојки: За 5  тегли

  • 3 кг црвено-жолти пиперки
  • 6 главици кромид
  • 1 главица лук
  • 1/2 литар оцет
  • 1/2 вода
  • 4 супени лажици шеќер
  • 2-3 лажици сол
  • 1/2 л масло
  • 1/2 кг сенф

Подготовка:

Пиперките добро измијте ги, извадете ги стеблата и семките, па исечете ги на стапчиња. Излупете го кромидот и исечете го на долги парченца. Излупете го и ситно исечкајте го лукот.

- Advertisement -

Во тенџере сварете оцет, вода, шеќер и сол, и кратко поварете ја пиперката и кромидот. Потоа извадете ги од тенџерето и оставете добро да се исцедат. Постапката повторете ја додека не се сварат сите пиперки и кромид.

Посебно со миксер измешајте ги маслото и сенфот.Изладениот зеленчук измешајте го со изматениот сенф. Складирајте ја смесата во тегли и добро затворете. Најдобро се сервира со месо, намачкано на леб…

Пријатно!

 

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!