ПИПЕРКИ СО ЛУК: Зимница што треба да ја има секоја куќа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Киселите салати се еден од најдобрите оксиданти, затоа не заборавајте да чувате пиперки во лук, извор на сите витамини.

Состојки:

 • 5 кг црвен пипер
 • 2 глави лук

Прелив:

 • 250 мл вода
 • 250 мл масло
 • 250 мл алкохолен оцет 9%
 • 250 гр шеќер
 • 100 гр сол
 • 1 грст магдонос
 • 2 моркови
 • 5 гр конзерванс
 • 20 зрна црн пипер

Подготовка:

Измијте ги пиперките и отстранете ги врвовите и семињата, како за полнење. Измијте го магдоносот и исечкајте го, не премногу ситно. Добро измијте или изгребете ги морковите и исечете ги на кругчиња со дебелина од 2-3 мм.

- Advertisement -

Во сад што е со дијаметар од најдолгата пиперка, ставете ги сите состојки за преливот и оставете да зоврие, намалете ја температурата малку и започнете со бланширање на пиперките. Доволно е да ги оставите во течноста која постојано врие 2-3 минути, само за да ја сменат бојата.

Извадете ги и ставете ги во сад со капак каде што ќе стојат следните 30 минути каде што ќе омекнат доволно за да станат флексибилни и лесно ќе ги ставите во тегла. Направете го тоа додека не ги избланширате сите пиперки.

Наредете ги пиперките во претходно стерилизирани тегли со ставање малку конзерванс и лук на дното од теглата, а потоа повторете на секои два реда пиперки и готово. Повремено додавајте прстени од морков.

Од оваа количина пиперки треба да наполните 3 тегли, со вкупен волумен од 7 литри. Наполнете ги теглите со преостанатиот прелив, истурете малку и исцедете го воздухот, покријте ги теглите со чинии и оставете ги преку ноќ и изладете. Не фрлајте го преливот, но доколку е потребно наутро, додадете го во теглата, така што сите пиперки се покриени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!