ПИПЕРКИ ВО СОС ОД ДОМАТИ: Зимница за чиста десетка!

Вреди да се проба:

Мора да го пробате овој рецепт. Отсега ќе го правите цело време.

Состојки:

  • 3 кг пиперки
  • 2 кг домат
  • 2 китка магдонос
  • 200 мл масло
  • 2 лажици шеќер
  • зрна бибер
  • 50 мл вински оцет

Подготовка:

Излупете го доматот, а потоа исечкајте го. Истурете го во шерпа, зачинете го со сите зачини и гответе го сосот.

- Advertisement -

Потоа ставете ги пиперките, додека не омекнат, оптимално 3 минути. Откако ќе го направите тоа наредете ги пиперките во стерилизирани тегли и додадете го остатокот од сосот. Пастеризирајте.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!