Пиперка со лук: Рецепт без кој зимата не може да помине!

Вреди да се проба:

Омилена салата во зимските денови.

Состојки:

  • 40 пиперки
  • 2 чешниња лук
  • масло
  • оцет
  • магдонос по вкус.

Подготовка:

Измијте ги и исушете ги пиперките, прелијте ги со масло и печете ги во рерна на 200 степени околу 30-40 минути.

- Advertisement -

Исчистете ги печените пиперки од семките, исфрлете ги стебленцата и оставете да се изладат и исцедат. Потоа наредете во стерилизирани тегли како што следува:

Прво, наредете ред пиперки, потоа сол по вкус, потоа истурете масло и оцет и посипете со ситно исечен кромид и магдонос. Повторете го процесот додека не се потроши целиот материјал.

Оваа количина е доволна за 5-6 тегли со средна големина.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!