Пиле ЛЕПТИР: Лесен и сочен ручек од пилешко месо!

Вреди да се проба:

Пилешко подготвено на поинаков начин.

Состојки:

  • 1 пиле со средна големина
  • зачини по вкус: сол, бибер, лук во прав, пушена пиперка, сушен босилек

Гарнир:

- Advertisement -
  • компири
  • моркови
  • кромид
  • 3-4 чешниња лук
  • 1/2 шолја коцка супа

Подготовка:

Измијте го пилето добро, а потоа исечете го по должина на ‘рбетот од двете страни. Ставете го месото на плех за печење со кожата свртена нагоре. Притиснете со дланките одозгора, така што тоа ќе се рашири целосно и ќе лежи на послужавникот.

Измешајте ги зачините по вкус, посипете ги врз пилешкото и добро истријте. Сега подгответе го зеленчукот. Излупете, измијте и исечете ги на големи парчиња компирите на четвртини, морковите на половини или четвртини, кромидот исечен на кругови, лукот на чешниња.

Ставете се на хартија за печење, наредете околу пилешкото. Додадете половина чаша супа. Покријте го јадењето подготвено на овој начин со алуминиумска фолија и добро затворете го.

Печете во загреана рерна на 220 степени околу половина час. После тоа време, извадете ја фолијата, намалете ја температурата на 200 степени и печете уште 30-45 минути (во зависност од големината на пилешкото).

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!