Пилешко хармоника: Рецепт за сочни пилешки гради со сирење и сланина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ем што брзо се прави, ем е сочно – пилешкото хармоника е едно од ефективните јадења што со малку напор можете да ги развеселите гостите или сопственото непце.

Резултатот е сочно пилешко месо од пилешко месо кое го служите со компири, тестенини, ориз или омилена салата.

- Advertisement -

Хармоника од пилешки гради ќе добиете со сечење месо со нож на неколку места, но внимавајте да не го исечете целото. Идејата е да се добијат повеќе слотови во кои се ставаат состојки како сирење, сланина, крем сирење со спанаќ, кисела печурка и слично. Дополнително, можете да го посипете пилешкото со рендано сирење.

Состојки:

  • 2 парчиња пилешки гради
  • 15 парчиња моцарела или чедар сирење
  • 15 парчиња сланина
  • лути пиперчиња исечени на парчиња
  • Пармезан

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 190 степени Целзиусови. На секое парче пилешки гради направете околу шест доволно широки засеци со нож и да не го исечете месото до крај, туку приближно до работ.

Запржете ја исечената сланина во тава околу 7 минути, а потоа исцедете го маслото. Оставете да се олади.

Исечете го сирењето на парчиња и ставете го во жлебовите во месото со сланината и лутите пиперки. Посипете со пармезан, ставете го во рерна и печете околу половина час – 40 минути (во зависност од големината на пилешките гради).

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!