Пилешко со 4 вида сирење

Вреди да се проба:

Мммм, ова сочно пилешко од рерна е едноставно неодоливо! Брза и лесна подготовка, а вкусот е совршен!

Состојки:

  • 800 гр пилешко бело месо
  • 200 мл павлака за готвење
  • 200 мл кисела павлака
  • 100 гр сирење рендано
  • 200 гр кашкавал
  • Зачини по желба

Подготовка:

Пилешкото бело месо исечете го на тенки стекови и наредете го во огноотпорен сад. Стопете ја киселата павлака на ниска температура и додадете и ја неутралната павлака и соединете.

- Advertisement -

Тргнете ги од шпоретот и додадете го изренданото сирење и зачини по вкус. Промешајте се добро да се соедини.

Истурете половина од павлаката над месото, а потоа наредете друг ред месо и прелијте ја со остатокот од смесата со павлака. Одозгора изрендајте го кашкавалот  и печете на 220 C околу 30 минути да зарумени. Послужете топло.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!