Пилешко „ОЖЕНИ МЕ“: Ручек во кој ќе се заљубите!

Вреди да се проба:

Сочно пилешко кое оди одлично со секој прилог и за секоја пригода.

Состојки:

 • 600 гр пилешки гради
 • сол
 • бибер
 • мешавина од зачини
 • половина лажичка мајчина душица
 • 4 исушени чили пиперчиња
 • 4 чешниња лук
 • 100 мл бистра супа
 • 50 гр суви домати
 • 200 мл неутрална павлака
 • 60 гр пармезан

Подготовка:

Пржете ги пилешките гради во масло. Кога ќе завршите, ставете го месото настрана и на таа маст испржете мајчина душица, чили пиперки и лук. Додадете ја супата, а потоа и сувите домати.

- Advertisement -

Ставете ја неутралната павлака, промешајте малку и на крај додадете пармезан. Вратете го месото и комбинирајте ги состојките 5-10 минути. Послужете со ориз.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!