Пилешко капрезе – Подгответе неодолив лесен ручек

Вреди да се проба:

Одличен оброк во кој ќе ужива целото семејство.

Состојки:

  • Две лажици маслиново масло
  • Сол и бибер по вкус
  • 10-12 шери домати
  • Килограм пилешко месо
  • Половина шолја оцет балсамико
  • 450 гр. моцарела
  • Свеж босилек

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. На тава сипете лажица маслиново масло, па со прсти и четка размачкајте по целата тава. Посолете со сол и бибер, додајте ги шери доматите исечени на половина и протресете ја тавата, за да доматот го впие маслото.

- Advertisement -

Пилешкото наредете го на средина, а доматите на страна. Преку месото сипете уште едната лажица маслиново масло и печете додека доматот не стане мек, околу 20-25 минути.

Во меѓувреме, во помало тавче сипете балсамико и оставете да зоврие на средна температура. Намалете го огинот и оставете да врие додека се згусне, околу 7-8 минути.

Извадете го тавчето од рерна, дојдајте моцарела сирење и печете уште 5-7 минути додека сирењето се растопи.

Одозгора на пилешкото наредете листови од босилок и сосот со балсамико.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!