Пилешко и зеленчук со фета сирење и јајце на око: Уникатно јадење за изненадување на гостите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Едноставно јадење, вкусно, полно со зеленчук. Јајцето како изненадување одозгора, фета сирењето како и секогаш убав додаток. Садови интересни за сервирање. Многу вкусно, пробајте, слободно прилагодете го зеленчукот по ваш вкус.

Состојки:

 • 1/2 кг пилешко бело месо
 • 2 помали тиквички
 • 2-3 моркови
 • 1 зелен пипер
 • 1 кромид
 • 2 домати
 • стебленца од лист целер (единечен целер)
 • 3 лажици масло
 • 250 гр сирење фета
 • 4 јајца
 • 1/2 лажичка бибер
 • 1 лажичка лист од магдонос
 • 1/2 лажиче сол

Подготовка:

Измијте го белото месо под ладна вода. Отстранете се што не е месо, мислам на масти и слично… Исечете го месото во потенки шницли, а потоа на тенки стапчиња. Истурете го маслото во тавата, а потоа испржете го месото во масло додека не омекне и не започне да добива светли, „кафеави“ тонови.

- Advertisement -

Додека месото се пржи, исчистете го целиот зеленчук, измијте го. Исечете го целиот зеленчук на коцки (вклучувајќи домати), кромидот на мали парчиња. Измешајте го целиот зеленчук заедно, освен доматите.

Извадете го белото месо од тавата во сад, а потоа ставете го зеленчукот во тавата. Пржете додека зеленчукот не омекне. Потоа додадете домати, промешајте, додадете пилешко, зачинете и пржете ги сите заедно уште 5 минути. Тргнете ги од оган.

Лесно намастете ги мини тавите за печење. Поделете половина од масата во 4 тавички за печење. Наредете половина од сирењето фета на коцки. Истурете ја другата половина од мешавината од зеленчук и пилешко месо. Посипете го остатокот од сирењето фета на коцки. Искршете по едно јајце одозгора во секој сад за печење.

Ставете ги тавите во рерна загреана на 200 ° С. Неопходно е да се испечат јајцата, поточно белките од јајцата, додека жолчките може да останат полуживи.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!