Пилешки филети со сланина: Ручек кој ќе ги задоволи вашите вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ручек кој ќе ги задоволи вашите вкусови!

Состојки:

  • 4 пилешки филети (приближно 700 гр.)
  • 8 парчиња сланина
  • 10 лисја од жалфија
  • 100 гр брашно
  • 40 гр маргарин
  • 150 мл бело вино
  • 80 гр павлака
  • екстра девствено маслиново масло
  • сол, бибер

Подготовка:

Во загреана тава на две лажици врело маслиново масло, додадете ги листовите жалфија и пропржете ги на кратко. Извадете ги пржените лисја од жалфија на кујнска хартија за да го впиете вишокот маснотии. Исчистете ја тавата од маслиново масло и ставете маргарин во неа.

- Advertisement -

Пилешките филети исечкајте ги на тенки парчиња, и ставете на секое тенко парче сланина и зацврстете со чепкалка за заби. Потоа превртете го секое парче со долната страна во брашно, малку протресете го и ставете го да се пржи во тава на врел маргарин.

После две до три минути, свртете го месото на страна со сланината и пржете уште две до три минути. Извадете го готовото месо настрана додека е топло, и истурете малку бело вино во тавата врз преостанатите маснотии, и мешајќи со жица по должината на дното на садот, отстранете го карамелизираниот слој од пржењето на месото.

Откако алкохолот ќе испари малку, измешајте ја павлаката во тавата, вратете ги лисјата од жалфија и месото и почекајте состојките да се загреат уште еднаш. Послужете со компир.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!