Пилешки ражничи со сланина: Неделен ручек за десетка!

Вреди да се проба:

Пилешко во комбинација со сланина е навистина полн погодок!

Состојки:

  • 500 гр пилешко бело месо стек
  • 15 парчиња сланина / по потреба
  • суви билки зачин по вкус

Подготовка:

Исечете го белото месо во тенки ленти со иста должина. Ставете парче бело месо на секое парче сланина, посипете со малку зачин, превртете го и ставете го на стапчето за ражен.

- Advertisement -

Вака повторете додека не ја потрошите целата сланина и бело месо. Печете на скара или во тефлонска тава, со многу малку масло или маснотии, бидејќи сланината ќе ослободи вишок маснотии. Послужете со печен компир или некоја кремаста салата.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!