Пилешки плескавици полнети со кашкавал: Сочен и вкусен неделен ручек!

Вреди да се проба:

Лесно е да се направи и воодушевува со својот вкус!

Состојки:

  • 500 гр пилешко месо
  • 2 чешниња лук
  • 1 мала глава кромид
  • 1 лажица презла
  • 1 лажица мајонез
  • магдонос по вкус
  • сол по вкус
  • сув зачин по вкус

За полнење:

- Advertisement -
  • кашкавал 100 гр (се сече на коцки)

Подготовка:

Пилешкото смелете го на парчиња во сецко. Исечете ги лукот и кромидот и магдоносот на ист начин. Потоа комбинирајте со мелено пилешко, па додадете мајонез, презла, сол и зачини. Комбинирајте се убаво.

Подмачкајте ги рацете и обликувајте плескавици и притиснете го парчето кашкавал во средината за да не излезе при пржење. Ставете ги полнетите плескавици на врелото масло така што споените краеви да бидат свртени надолу. Пржете ги плескавиците додека не поруменат.

На здравје!

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!