Пилешки крилца со компир и печени пиперки

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пилешки крилца со компири и подлучени печени пиперки, едноставна комбинација идеална за неделен ручек или некој друг ден.

Состојки:

 • 1.5 кг пилешки крилца
 • 1 кг компири
 • 1 мала лажица мешавина од зачини
 • Пола лажиче црвен пипер
 • 15 гр сол
 • Мала пиперка
 • Лук во гранули еден прстофат
 • 3 лажици масло
 • 1,5 кг црвена пиперка
 • 2 чешниња лук
 • Половина лажичка сол
 • 1 дцл масло
 • 30 милилитри оцет

Подготовка:

1.Посолете ги крилцата рамномерно од двете страни. Излупете го компирот, измијте го и додадете мешавина од зачини, бибер, по избор гранули од лук, црвен пипер и масло. Промешајте и ставете го во плехот кој ви е за печење. Наредете го пилешкото над компирот. Печете ги на во рерна на 200 C во следните 40 минути.

2. После првото печење извадете го пилешкото од компирот.  Добро промешајте ги компирите и повторно вратете ги пилешките крилца врз нив со тоа што овојпат ќе ги свртите на спротивната страна од онаа на која се печеа до пред некое време. Вратете се во рерна на истата температура следниот час, но на секои 20 минути вртете ги крилцата (значи уште 3 пати) и мешајте ги компирите секој пат.

- Advertisement -

3. Во меѓувреме, додека сето тоа се пече и се врти на време, испечете ги црвените пиперки на грил тава или коло од шпоретот од сите страни неколку минути. Нивната кора мора да стане црна.

Кога ќе станат црни, тргнете ги од оган и оставете ги поклопени во метален сад околу дваесет минути за да полесно се излупи кората. Излупете ги и направете ги како за салата со додавање лук и оцет. Доколку сакате по вкус може да им ставите и сецкан магдонос.

4. Извадете го месото со компири (по вкупно 100 минути печење со веќе споменатите вртења), извадете ги крилцата и без мешање ставете ги компирите повторно во рерна неколку минути за да се смират. Послужете ги сите заедно.

5. Со оваа комбинација можете да приготвите и некоја чорба или супа. Количината на рецептот е за повеќе луѓе но доколку сакате можете да ја промените големината на состојките и да ја прилагодите за вашите потреби.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!