ПИЛЕШКА САЛАТА СО ЈАЈЦА И ДОМАТИ ЗА СЕКОЈ ЏЕБ: Ќе биде ѕвезда на секоја забава, а одлична е и за брз ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзата пилешка салата со варени јајца и домати е одличен предлог за ручек.

Салатите се задолжителен оброк во лето, бидејќи брзо се подготвуваат и имаат фантастичен вкус. Постојат милион рецепти, а најпопуларна е салатата Цезар. Ви предлагаме да ја пробате и оваа пилешка салата со варени јајца, домати и сирење. Не само што ќе ве исполни, туку ќе ги воодушеви сите со својот изглед. Може да се користи и како украсно мезе на прослави и празници.

Состојки:

  • 300 гр пилешко филе
  • 2 домати
  • 2 јајца
  • 100 гр тврдо сирење
  • 100 гр мајонез
  • 2 млади кромидчиња

Подготовка:

Пилешкото и јајцата сварете ги, а потоа ситно исечкајте ги. Исечкајте ги и младиот кромид и доматите, но прво одвојте ја средината од доматите. Изрендајте го сирењето и истурете го мајонезот во кеса за замрзнување со отсечен горниот дел.

- Advertisement -

Покријте го садот за салата од внатре со проѕирна фолија, па ставете го сирењето. Од кесичката исцедете од мајонезот, а одозгора наредете ги доматите и младиот кромид. Повторно исцедете од мајонезот, па ред бело месо, па повторно мајонезот, па јајцата. Повторете ги сите слоеви од почеток.

Изладете ја салатата во фрижидер а пред послужување  свртете го садот со салата врз поголема чинија, украсете одозгора по желба и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!