ПИЛЕШКА САЛАТА СО СУСАМ: Подготовката е многу едноставна, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте пилешка салата од сусам според овој едноставен рецепт.

Велигденските празници се ближат, а домаќинките веќе размислуваат како својата празнична трпеза да ја направат што е можно поразновидна. Покрај главното јадење и малите колачи, важно е какво ќе биде мезето. Освен императивот дека јадењата се вкусни, треба да се води сметка и за времето на подготовка, но и за економичноста.

- Advertisement -

Кремастата салата со пилешко е евтино јадење кое нема да ви одземе многу време за подготовка, а пржениот сусам и дава посебен вкус на оваа салата.

Состојки:

  • 700 гр пилешко бело месо
  • 150 гр семе од сусам
  • 200 гр кисели краставички
  • 200 гр мајонез
  • 400 гр кисела павлака
  • 1 коцка супа
  • сол, бибер

Подготовка:

Во загреана тава напечете го сусамот, внимавајќи да не изгори. Во шерпа ставете ги пилешките гради, налејте вода да кисне и додадете ја коцката за супа.

Гответе го пилешкото 30 минути, додавајќи вода по потреба. Извадете го пилешкото од шерпата и оставете го да се излади, па исечете го на коцки, како и корнишоните.

Мајонезот, павлаката, сусамот, корнишоните, пилешкото се ставаат во еден сад и сето убаво се меша, па се зачинува со сол и бибер по вкус. Салатата ставете ја во фрижидер да се излади, па послужете ја.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!