ПИЛЕШКА ПАСТРМАЈЛИЈА со ТОПЕНО СИРЕЊЕ И КАШКАВАЛ: Направете нешто различно од класичниот рецепт и уживајте во вкусот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршен вкус за преубав ручек со семејството.

Состојки:

  • 600-700 гр брашно
  • 1 чаша минерална вода
  • 1 коцка свеж квасец
  • 50 мл масло
  • 70 гр шеќер
  • 30 гр сол
  • 280 гр маринирано пилешко месо
  • 3 лажици топено сирење
  • 150 гр кашкавал

Подготовка:

Во подлабок сад се става млака минерална вода во која се растопува квасецот. Се додава: шеќер, сол и масло и состојките добро се мешаат со рака. Потоа постепено се додава брашно и се замесува тесто. Откако тестото добро ќе се измеси се остава да отстои најмалку 24 часа во фрижидер.

Откако ќе отстои тестото, земете го со рака и со палците формирајте венец. Со прстите полека се извлекува тестото накај венецот и се добива долгнавеста форма како кајче.

- Advertisement -

Тестото се става во тава и се премачкува со 3 лажици топено сирење. Одозгора се реди сечкано маринирано пилешко месо и рендан кашкавал. Се пече околу 10-тина минути во претходно загреана рерна на максимум температура.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!