ПИКАНТНО ПИЛЕШКО во соја сос: Зачинет оброк што ќе ги разбуди сите сетила!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Љубителите на зачинета храна ќе го обожаваат овој рецепт.

Состојки:

 • 4 парчиња бело пилешко месо без кожа, исечено на коцки
 • 1 лажица несолен сос од соја
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 1 големо јајце
 • 2 лажици сончогледово масло
 • 2 мали црвени чили пиперки ситно сецкани
 • 2 сецкани пиперки (1 црвена, 1 зелена), без семиња
 • 2 тиквички со средна големина, исечени на стапчиња

За полнење:

 • 300 мл пилешка супа
 • 2 лажици несолен сос од соја
 • 4 лажици оцет
 • 2 лажици пире од домати
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажички брашно од пченка

Подготовка:

Во сад измешајте ги парчињата пилешко со сос од соја. Во посебен сад изматете го пченкарното брашно со јајцата за да добиете тесто и загрејте го маслото.

- Advertisement -

Натопете го пилешкото во тесто и пржете на силен оган 4 до 5 минути, додека не стане златно и крцкаво.Извадете го пилешкото од маслото и ставете го на чинија обложена со хартија за печење.

Додадете чили пиперки во тавата и пржете 3 до 4 минути, а потоа додадете ги сите состојки за полнење, освен брашното од пченка. Крчкајте го тоа на силен оган 5 минути.

Потоа, во чаша, измешајте 2 до 3 лажици сос со преостанатото пченкарно брашно, се додека не стане мазна смеса. Вратете се во тавата и крчкајте додека сосот не се згусне.

Вратете го пилешкото во тавата и крчкајте се заедно 2 до 3 минути, додека не стане лепливо. Се служи во длабоки чинии.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!