Пикантни лиснати стапчиња: Совршени за секоја пригода!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Уживајте во крцкавите стапчиња со необичен вкус. Брз и вкусен појадок за целото семејство.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 20 гр квасец
 • 100 мл млеко
 • 100 мл јогурт
 • малку сол и шеќер
 • 2 лажици масло
 • 100 гр маргарин
 • 100 гр меко сирење
 • 2 лажици павлака
 • 1/2 лажичка мелена црвена пиперка
 • 150 гр шунка
 • 50 гр колбас
 • жолчки за премачкување
 • семиња и крупна сол

Подготовка:

Растворете го квасецот во млако млеко, додадете шеќер, масло, половина брашно и сол. Добро изматете си миксер, а потоа додадете го остатокот од брашното и замесете мазно тесто.

Покријте да се одмори половина час, а потоа измешајте го малку и поделете го на 5 топчиња. Измешајте сирење и павлака, додадете мелен црвен пипер и ситно исечкана шунка.

- Advertisement -

Првата топка растегнете ја на набрашнета маса во правоаголник. Врз него изрендајте замрзнат маргарин, а потоа расукајте ја втората топка и покријте ја првата, итн. Маргарин не се ренда на последната расукана топка.

Исечете го тестото на половина со нож, а потоа ставете ја едната половина во другата. Расукајте добро со сукало, премачкајте со сирење и павлака и посипете со сечкана шунка. Исечете ленти ширина од 1 см, а потоа завиткајте ја секоја лента и наредете ја во плех.

Покријте и вклучете ја рерната на 200 ° С. Кога стапчињата малку ќе се одморат, премачкајте ги со жолчка од јајце, посипете ги со семиња, крупна сол и по желба ким. Печете околу 20-25 минути.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!