ПИКАНТНА ЗИМНИЦА: Вкусно гарнирче со секој оброк!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лутеница е совршен додаток на секое јадење. Љубителите на пикантна храна ќе ја обожаваат.

Ви носиме рецепт за луто зимско јадење што можете да го подготвите многу брзо.

Состојки:

 • 4 кг домати
 • 4 поголеми модри патлиџани
 • 20 парчиња црвен пипер
 • 20 парчиња лута пиперка
 • 8 парчиња кромид
 • 1 чешне лук
 • 350 мл масло
 • 4 лажици сол
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажичка мелен бибер
 • магдонос – 10 гранчиња

Подготовка:

- Advertisement -

Неопходно е претходно да го подготвите зеленчукот. Излупете модар патлиџан, исечете го на коцки и истурете ладна вода со една лажичка сол, а потоа оставете да отстои околу 30 минути.

Исчистете ги црвените пиперки и испечете ги а кога ќе се изладат, излупете ги и исечете ги на коцки. Излупете го доматот и сомелете го во блендер.

Кога зеленчукот ќе се подготви, загрејте го маслото во тавата во која ќе ја подготвите лутеницата и додадете го исечканиот кромид. Кога ќе се испржи, извадете го од тавата и ставете го во посебна чинија.

Во истото масло во кое го пржевте кромидот, ставете исечени лути пиперки и неколку чешниња лук. Кога ќе биде готово, извадете ги од садот и ставете ги во посебна чинија. Сега во тавата каде што се пржеше се додава модар патлиџан кој се пржи додека не омекне и потоа се вади од тавата.

Последниот чекор. Истурете ги мелените домати во садот и варете додека не се згусне, а потоа додадете ги сите претходни состојки што сте ги пржеле, пржени кромид, пиперки со лук, модар патлиџан и исечени печени црвени пиперки. Посипете со сол и шеќер, додадете мелен бибер и сецкан магдонос.

Накратко оставете на рингла да зоврие заедно со сите состојки десет минути. Истурете го подготвеното зимско сирење во суви тегли и затворете го со метални капаци.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!