ПИКАНТНА ЗИМНИЦА: Вкусен прилог со секој оброк!

Вреди да се проба:

Лутеницата е совршен додаток на секое јадење. Љубителите на зачинета храна ќе го обожаваат овој рецепт. Ви донесовме рецепт за зачинето зимско јадење што можете многу брзо да го подготвите.

Состојки:

 • 4 кг домати
 • 4 поголеми модри патлиџани
 • 20 парчиња црвена пиперка
 • 20 парчиња лута пиперка
 • 8 парчиња кромид
 • 1 чешне лук
 • 350 мл масло
 • 4 лажици сол
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажичка бибер
 • 1 грст магдонос

Подготовка:

Потребно е претходно да се подготви зеленчукот. Излупете модар патлиџан, исечете го на коцки и истурете ладна вода со една лажичка сол, а потоа оставете го да отстои околу 30 минути.

- Advertisement -

Исчистете ги пиперките од семки, испечете ги и кога ќе се оладат исечете ги на коцки. Излупете домат и мелете го во блендер.

Кога зеленчукот е подготвен, загрејте го маслото во тавата во која ќе ја подготвите лутеницата и додадете го исечканиот кромид. Кога ќе се испржи, извадете го од тавата и ставете го во посебна чинија.

Ставете исечени лути пиперки и неколку чешниња лук во истото масло во кое сте го пржеле кромидот. Кога ќе заврши, извадете ги од садот и ставете ги во посебна чинија.

Сега во тавата каде што се беше пржено додадете го модриот патлиџан кој се пржи додека не омекне и потоа се вади од тавата.

Последниот чекор. Истурете го мелениот домат во садот и варете го додека не се згусне, а потоа додадете ги сите претходни состојки што сте ги пржеле, пржениот кромид, пиперките со лук, модар патлиџан и исечените печени црвени пиперки. Посипете со сол и шеќер, додадете мелен бибер и сецкан магдонос.

Оставете кратко на рингла да зоврие заедно со сите состојки десетина минути. Истурете ја готовата смеса  во суви тегли и затворете со метални капаци.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!