ПИВТИИ МАФИНИ СО ВАРЕНИ ЈАЈЦА: Поинаков начин на подготовка на традиционално јадење – ќе уживате во вкусот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате пивтии и варени јајца, тогаш овој рецепт е одличен за вас.

Совршената домаќинка знае да подготви старо јадење – пивтии. Најчесто се служат на прослави, а сега ги модернизираат и прават како мафини. Доколку им додадете варени јајца, ќе добиете фантастично мезе на кое никој нема да може да одолее. Рецептот во основа е ист, само што се ставаат во калап за мафини и секако покрај месото се додаваат јајца.

Состојки:

 • 1 свински бут
 • 1 свинско стебло
 • 400 гр свинско кари
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 6 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • 2 ловорови листови
 • 1 лажичка зрна бибер
 • 3 јајца
 • малку зачин

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете го месото во шерпата, па прелијте со водата. Оставете го вака преку ноќ за да се исчисти што подобро. Потоа истурете нова вода и варете додека не зоврие, а потоа отстранете ја пената.

Намалете ја температурата и додадете го целиот кромид, чешнињата лук, сол, бибер, морков што сте го преполовилe. Гответе уште 4-5 часа. Исецкајте го месото и процедете ја супата. Во калап за мафини ставете ги исечканите јајца, сечканото месо и прелијте ја супата.

Отстранете ја маснотијата со крпа пред да ја истурите супата. Се лади на собна температура, а потоа се става во фрижидер преку ноќ. Украсете со зачин.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!