Печурки вргањ во маслиново масло – деликатес кој вреди да се проба!!!

Вреди да се проба:

Во италијанската кујна, овој вид печурки се општо познати како ”Porcini” и се користат при приготвување на рижото, давајќи му одличен вкус.

Вргањот е печурка која буди најмногу интерес кај љубителите и собирачите на печурки. Може да се најде во периодот од месец јуни до месец ноември во листопадни и зимзелени шуми.

- Advertisement -

Потребни состојки:

  • печурки врган,
  • оцет,
  • вода,
  • сол,
  • црн пипер во зрно,
  • ловоров лист,
  • маслиново масло, квалитетно ладно цедено

Начин на подготовка:

Најпрво добро исчистете ги печурките. Во тенџере направете смеса од три состојки, вода,малку оцет и сол по желба во зависност од количината на печурките. Тенџерето ставете го на оган да зоврие, па во моментот кога ќе зоврие додадете ги печурките и оставете ги да вријат уште десет минути на тивок оган.

Прецедете ги од течноста и оставете ги убаво да се исцедат, исушат и оладат. Земате стерилизирани тегли (околу половина час на 100 степени во рерна) па започнете со полнење.

Ставете ред печурки, па црн пипер во зрно и ловоров лист, повторно ред печурки, па ловоров лост и бибер и сè така додека да се наполнат теглите.

На крај ги дополнувате со маслиново масло (квалитетно ладно цедено), протресете убаво за да се иполнат сите празнини, а потоа херметички затворете ја теглата.

Пробајте, прекрасно е!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!