Печурки во рерна: Се прават брзо, многу се вкусни и што е најважно ќе ги зачувате нивните хранливи материи!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Печурки во рерна се еден од подобриот гарнир со некое сочно месо.

Состојки:

  • 400 гр печурки
  • 3 грста свежа рукола
  • зачин  вегета
  • Прстофат бибер
  • 2 лажички мајчина душица
  • 2 лажички магдонос
  • 1 домат на коцки
  • 2 рендани чешниња лук
  • 2 лажици маслиново масло

Подготовка:

Одделете ги капачињата од корените на печурката, измијте и исчистете се, па ставете ги во поголема чинија. Прво додадете маслиново масло, а потоа сите состојки освен руколата и доматот.

- Advertisement -

Рачно промешајте ги зачинетите шампињони, а потоа ставете ги во огноотпорен сад или плех. Наредете ги рамномерно, а потоа додадете исецкани домати и  рукола.

Прочитајте исто така Не сте пробале повкусен компир! Кога ќе го вкусите, едноставно ќе го направите на овој начин
Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови, а потоа ставете ги печурките во рерна.

Потребно е да се пече околу 10 минути, односно додека не потемни и не испушти сок.

Можете да го послужите ова јадење како гарнир за риба, месо или како главно јадење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!