ПЕЧЕЊЕ ВО РЕРНА: Крцкава кожа, а месо меко како душа! Еве ја тајната!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како се пече во рерна, сите ќе се воодушеват од крцкавата кора и мекото месо!

Многумина мислат дека правењето печење е „наука“ за која е потребна професионална опрема или голема вештина, но со малку труд можете сами да направите совршено печење дома!

Потребни ви се квалитетни состојки – убаво месо, кое не е премногу мало и малку труд и ќе бидете воодушевени. Печењето одвнатре ќе биде сочно и меко, а однадвор кората ќе биде крцкава и солена, нема да ви биде доста! Имаме неколку одлични трикови кои секој може да ги примени и да направи незаборавно печење во својата кујна!

Состојки:

  • Парче свинско со кора од околу 3 килограми
  • 3 лажици сол
  • 2 лажици бибер
  • Маслиново масло

Подготовка:

- Advertisement -

Месото добро исушете го со тапкање со хартиени крпи. Готвачите го оставаат свинското во фрижидер преку ноќ, непокриено, бидејќи фрижидерот ја црпи влагата од месото. Дури и еден час во фрижидер ќе направи разлика!

Кога добро ќе го исушите месото, вклучете ја рерната на 220 степени. Прво зачинете го свинското месо од страната каде што нема кора, посипете ја со една третина сол и бибер добро, па тријте со рацете за да се зачини секоја педа од месото. Сега превртете го месото, со нож исечете ја кората по желба и убаво премачкајте со маслиново масло.

Само сега земете ја солта и добро посолете го секое парче, дополнително тријте го со рацете. Солта има клучна улога во печењето на кожата, а секој дел што ќе остане несолен нема да биде крцкав и вкусен, туку само тврд.

Месото ставете го во тавче, полијте го со малку вода и ставете го во рерна и веднаш намалете ја температурата на 160 степени. Вкупното време за печење ќе биде два и пол часа, но се дели на три дела. Прво печете час и половина, а потоа проверете дали испарила целата вода. Ако е така, додадете уште еден децилитар.
Проверете ја и кората, во некои рерни нема да се пече рамномерно, а по потреба свртете ја тавата.

Месото се пече уште еден час, а потоа се зголемува температурата на 240 степени и се остава да се пече последните 30 минути. Извадете го печеното месо од рерната и лесно покријте го со фолија. Нема да и пречи на кожата, ќе остане крцкава, но ќе спречи сушење на остатокот од месото. Оставете го покриено 20 минути и потоа исечете го со назабен нож на парчиња широки околу два сантиметри.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!